Vyvolat rozruch, to je jasný a primární cíl buzz marketingu! Je to netradiční a v dnešní době také jedna z nejúčinnějších forem propagace a marketingu.
Cílem buzzmarketingu je tedy vyvolat rozruch, hukot, bzukot (buzz) kolem určité značky, produktu, společnosti nebo akce. Důležité je poskytnout skvělé, provokativní, šokující či tajemné téma pro konverzaci a diskuzi. Smyslem je hlavně šokovat a pobavit zákazníky a následně vyvolat diskuzi o produktu či značce. Úspěšnou kampaň poznáme podle toho, že se stane centrem pozornosti a to jak zákazníků tak i médií.
Zcela jistě jste postřehli, že se občas mezi lidmi a v médiích začne probírat nějaká reklama, která je pravděpodobně zcela nesmyslná a možná se jedná i o podvod, ale všichni o ní mluví. A přesně to je cílem buzzmerketingové kampaně, tak vypadá úspěšná kampaň.
Součástí buzz marketingu je také virální marketing, který se zabývá šířením sdělení v online prostředí, nebo Guerrilla marketing. Dalším pojem, se kterým buzzmarketingou souvisí je zkratka WOMM – Word of mouth marketing, jehož cílem je ústní forma reklamy.
Pojem buzz marketing nejvíce proslavil marketér Mark Hughes a to ve své knize Buzz marketing – Get People to Talk About Your Stuff. Je logické, že o buzz marketing se obvykle snaží většina velkých světových společností (Nike, Coca Cola, Volkswagen, z ČR například Kofola atd.), ale vytvořit opravdovou a úspěšnou buzzmarketingovou kampaň není nic snadného. Je velmi důležité mít znalosti z oboru a kampaň promyslet do nejmenších detailů. Nedomyšlená buzzmarketingová kampaň se totiž může velmi snadno obrátit proti jejím tvůrcům samotným.
A teď už buzz marketing v praxi.
V některých případech může buzz marketing vznikat nezamýšleně a spontánně. V následujících několika příkladech, které uvádíme, tomu tak ale není a buzzmarketingové kampaně, byly pečlivě připravené a promyšlené.
Například v České republice byla velmi diskutovanou a probíranou reklamou, reklama na Kofolu, ve které se student školy scházel se svou učitelkou a měl s ní vztah. Tato reklama vyvolala pohoršení u mnoha diváků a na internetu se o ní hodně diskutovalo. Nakonec měla být reklama zakázána, svůj účel ale zajisté splnila – zaujala.
Velice známou buzzmarketingovou kampaní je reklama od firmy Nike, ve které známý fotbalista Ronaldinho předvádí své triky a fígly s fotbalovým míčem v nové obuvi od Nike. Většina světových diskuzních fór byla zaplněna diskuzemi lidí, kteří váhali, zda to opravdu fotbalista může dokázat, nebo zda se jedná o podvod a reklama je pouze mediální trik. Velkou pozornost reklama získala také v různých sportovních pořadech a televizních show. Odborníkům tato reklama dokonce nedala spát. Ukázalo se, že reklama byla samozřejmě podvod, ale opět splnila účel a zaujala.
Dalším příkladem je formule 1 v centru Londýna.
https://youtu.be/4g4RxOl39B4
Nebo také buzz kampaň od Volkswagen pro Polo GTI.
Realitou však zůstává, že jen velmi malé procento plánovaných buzzmarketingových kampaní má reálný úspěch a to i přesto, že se o ně pokoušejí ty největší světové značky a firmy, nebo ti největší světoví marketingoví experti. Buzzmarketing bývá spojován s šokováním, a to proto aby zaujal a masově se rozšířil. Šíření je ale pro firmu poměrně nekontrolovatelné a v konečném důsledku to může také vést k negativnímu dopadu.
AC AGENZIA SERVIZI SRL
P.I. 11284270961
Tel. +39 3394192125
Via di Casellina 80, 1° piano, Scandicci (FI) 50018
info@hostess-promoter.com
info@pec.laportagroup.com
Vuoi lavorare come
Hostess o promoter?
Iscriviti oggi e riceverai le nostre
proposte di lavoro.
Hostess & Promoter ® 2007 - 2022, AC Agenzia Servizi SRL | P.I 11284270961 | SDI 5RUO82D | Tutti i diritti riservati |