ES / ENG

Poradce: definice a typy odborného profilu

blank

Poradce je termín, který se používá stále častěji a často v různých kontextech, od bankovnictví, módy až po kosmetiku.

Poměrně nedávný profesionální profil v podnikání a především v maloobchodě, ale stále častěji se používá, zejména proto, že je zařazen do jména jedné z nejpopulárnějších komunit, Trip Advisor.

Ale kdo je a co přesně dělá poradce? Počínaje anglickým slovem, z něhož pochází, lze shrnout, že poradce je profesionální postava, která “radí”.

Zpočátku uvedl bankovního poradce, který poradil zákazníkům o typu investice, a pak se vyvinul v celém maloobchodním prodeji, aby definoval tento údaj, který na rozdíl od obchodního zástupce nabízí více poradenskou službu, od důkladné znalosti referenčního pole.

Poradce proto není jen ten, kdo propaguje prodej, ale také ví, jak řídit zákazníka při definování produktu, který je relevantnější pro to, co spotřebitel chce, jak ho nejlépe využít a často zůstává k dispozici pro další informace v příštím okamžiku k prodeji.

Stává se tak středním číslem mezi prodejní asistencí a péčí o zákazníky. Značka je obvykle používána značkou, která kladla vysokou míru spokojenosti zákazníků do jádra své obchodní politiky.

blank

Historie případu v tomto případě, jak tomu bývá často, pochází od společnosti Apple: pro vysokou technologickou úroveň produktu Apple musí být obchodní zástupce vhodně vytvořen, konfigurovaný spíše jako High-Tech Advisor, schopný abychom porozuměli potřebám zákazníků navrhnout řešení plně přizpůsobené.

Totéž platí v oblastech, kde je potřeba znalost odvětví, a to vždy kvůli specificitě propagovaných produktů nebo služeb: je to například v případě kosmetiky, kde Beauty Advisor, také známý jako Beauty Consultant, je postava mezi prodejcem a Make-up Umělec, jen proto, že je schopen nejen ukázat zákazníkovi správné používání výrobku, ale také poskytnout tuto radu při zdokonalování obrazu zákazníka.

Stejná postava je pro parfumerie, a v tomto případě je to o Fragrance Advisor.

blankSkvělá módní báze není žádnou výjimkou: nejde o to, že se na slavných prodejnách H & M řetězce říká “Commessi”, ale prodejní poradce, jen aby zdůraznil “stylistické rady” nabízené svými zaměstnanci.

Existují případy, kdy jsou obě čísla odlišné, jako v případě řetězu Zara, kde můžete mít na osobních výkonech, jako je Desigual, osobní personalizované nákupní služby, známé také jako nákupní poradce nebo jiné řetězce. Navíc obraz imaginárního konzultanta je stále častěji požadován a zájem se projevuje i v řadě specializovaných televizních pořadů.

Stručně řečeno, seznam je dlouhý a určitě zde nezůstane. Samozřejmě se objevují profily poradce v oblasti potravy, který se narodil z rediscovery pomalého jídla posledních let, stejně jako svatebního poradce, schopného nejen plánovat událost, ale také aby si ji co nejvíce shodli se stylem a osobností nevěsty.

Tento profesionální profil se vyvíjí společně se vznikem stále se rozšiřujícího a diferencovaného trhu zboží, kde zákazník potřebuje slavné “odborné stanovisko” k výběru výrobku, který nejlépe vyhovuje jejich potřebám.